Skoči na glavno vsebino

ŠOLA, ŠOULA, ŠKÜLA ali ŠCUOLA?

Vsak izraz je pravilen in prav vsi so slovenski. Slovenski jezik je res bogat in raznolik, saj ima kar 48 narečij, ki pa danes žal zaradi spreminjanja kulture in mešanja jezikov počasi izumirajo. Ne izginjajo pa zgolj narečja, ampak tudi številni jeziki. Po podatkih UNESC-a skoraj polovica izmed približno 7.000 jezikov, ki jih govorimo danes, velja za ogrožene. Prav zato je svetovni dan materinščine, ki ga praznujemo 21. februarja, priložnost, da premislimo o pomenu jezikovne raznolikosti in si prizadevamo za njeno ohranitev. Danes se lahko spomnimo, kako dragoceno je naše jezikovno bogastvo, in se potrudimo, da ga ohranjamo za prihodnje generacije.

Materinščina ni le naše prvo sredstvo sporazumevanja, temveč tudi ključni del naše identitete, zgodovine in kulturne dediščine. Še najbolje pa ga opiše Ivan Cankar v enem izmed svojih pisem:

“Jezik je duša naroda, je njegova svetinja, v njem se izraža njegova misel, njegova volja, njegova moč.”

Svetovni dan materinščine lahko praznujemo na različne načine: s prebiranjem knjig v maternem jeziku, pisanjem pesmi ali zgodb, petjem ljudskih pesmi ali pa preprosto z zavestnim negovanjem in spoštovanjem jezika v vsakdanji rabi.

Naj bo ta in tudi vsak naslednji dan priložnost, da se zavemo moči besed in pomena jezika, ki nas povezuje in oblikuje!

(Št. obiskov: 34, od tega 1 danes)

Orodna vrstica za dostopnost