Skoči na glavno vsebino

V sredo, dne 12. marca 2024, smo se učenci 5. razredov Osnovne šole Bistrica in podružnične šole Kovor, odpravili na ogled ene najbolj znanih znamenitosti Slovenije, Postojnske jame. Ta naravna lepota nas je navdušila s svojo edinstveno podzemno pokrajino, bogato zgodovino in fascinantnimi živalskimi vrstami, ki tam prebivajo.

Naša ekskurzija se je začela z vodenim ogledom Expo jame in Vivarija. Spoznavali smo značilnosti dinarsko-kraškega sveta in živalskih vrst. Z izkušenim vodnikom smo se sprehodili skozi različne odseke jame, opazovali kapniške tvorbe, kot so stalaktiti in stalagmiti ter občudovali impresivne dvorane in skrite kotičke, ki jih je oblikovala narava skozi tisočletja.

Poseben vrhunec ogleda je bil vožnja s podzemnim vlakcem, ki nas je popeljal še globlje v jamo, kjer smo lahko opazovali redke jamske živali. Ta izkušnja je bila za nas izjemno navdušujoča in poučna.

Učenci so bili navdušeni nad ogledom Postojnske jame. Nekateri so izrazili svoje navdušenje nad:

 • veličastnimi podzemnimi prostori in edinstveno lepoto kapniških tvorb,
 • drugi so bili fascinirani nad živalskim svetom, ki se skriva v jamah,
 • nekaj učencev je poudarilo tudi izjemno prijaznost in strokovnost vodiča, ki nam je znali z zanimivimi anekdotami in dejstvi približati zgodovino in geologijo jame,
 • vlakcem, kjer je bilo na začetku prav strašno, a čez par minut nepozabno,
 • to lepoto narave, to je bila moja najlepša stvar v življenju, kar sem jih kdaj videl,
 • človeško ribico, ki je res zanimivo bitje in je zakon,
 • magičnostjo Postojnske jame,
 • razstavo metuljev,
 • velikostjo kapnikov, ki so zanimivi,
 • padanjem kapljic in ko te le ta zadane, ti postane hladno,
 • špageti, ki pa jih nisem mogel pojesti,
 • največjim stalagmitu v jami, zavesami,
 • hojo po jami,
 • razgledom, kupovanjem spominkov in druženju s prijatelji,
 • najboljšo izkušnjo v življenju.

Skupno lahko rečemo, da je bil ogled Postojnske jame nepozaben in poučen dogodek, ki nam je pustil izjemno pozitiven vtis. Številni učenci že razmišljajo o ponovnem obisku in odkrivanju drugih naravnih lepot Slovenije.

(Klavdija Peljhan)

 

 

(Št. obiskov: 45, od tega 1 danes)
Dostopnost