Skoči na glavno vsebino

Vsako leto 23. aprila po vsem svetu praznujemo Svetovni dan knjige in avtorskih pravic, ki ga je leta 1995 razglasila UNESCO. Datum ni izbran naključno – na ta dan sta leta 1616 umrla dva velikana svetovne književnosti: William Shakespeare in Miguel de Cervantes. Ta simbolika nas opominja, kako pomembno vlogo imajo knjige pri ohranjanju kulture, jezika in identitete.

Knjiga je mnogo več kot le predmet – je okno v svet domišljije, vir znanja in orodje za razvijanje mišljenja in empatije. Branje spodbuja jezikovni razvoj, bogati besedni zaklad, spodbuja kritično mišljenje, veča zmožnost koncentracije in igra ključno vlogo pri razumevanju naših čustev in sveta okoli nas.

»Dobra knjiga je kot dober prijatelj – potrpežljivo čaka, da jo odkriješ znova in znova.«

(Tone Pavček)

Spodbujajmo bralno kulturo

Ljubezen do branja se razvije še preden znamo knjigo sami prebrati. Odnos do knjige se razvije, ko poslušamo pravljice in opazujemo starše in vrstnike, kako preživljajo svoj čas ob zapisanih zgodbah. Kako pa v kasnejših letih začeti z branjem? Izberi si temo, ki te zanima, in dolžino, ki te ne odbije. Vprašaj sošolca, učiteljico ali knjižničarko, katero knjigo ti priporoča in poskusi. Začni počasi – eno ali dve strani na dan – in nato nadaljuj in vztrajaj. Zgodbi daj čas, da se razvije in ne obupaj pri prvi, ampak poskusi z novo. (Saj veš – tudi po slabem treningu ne prenehaš s treniranjem, zakaj bi po slabši knjigi prenehal z branjem.)  in še zadnji nasvet: prosi svojega brata ali sestro, starše ali sošolce, naj še oni preberejo enako knjigo. Nato se boš lahko o njej pogovarjal, delil svoje mnenje in občutke in branje bo dobilo tudi družaben značaj.

»Kolikor je jezikov, toliko življenj človek živi. Kolikor knjig prebere, toliko svetov odpre.«

(Drago Jančar)

Dragi učenci in učitelji, naj bo Svetovni dan knjige priložnost, da odpremo knjigo – in srce.

(Št. obiskov: 11, od tega 11 danes)

Orodna vrstica za dostopnost