Na šoli smo ob slovenskem kulturnem prazniku, ki ga praznujemo 8. februarja pripravili prireditev, ki je odprla okno umetnosti in razmišljanju o kulturi. Učenci so s pomočjo odlomkov, misli, dramatizacije in pesmi raziskovali pomen kulture in umetnosti ter njuno vlogo v družbi.
Učenci so odigrali “Nenavadno šolsko uro,” v kateri je duh Franceta Prešerna obiskal učence in z njimi razpravljal o poeziji ter sodobni tehnologiji, kot je ChatGPT. Skozi humor so raziskovali pomen prave umetnosti, izražanja čustev in ustvarjalnosti v primerjavi z umetno inteligenco.
Osrednja nit prireditve je bila misel Evalda Flisarja, da se kultura ne kaže le v umetniških delih, temveč tudi v našem ravnanju in odnosih. Skozi pesmi, likovna dela, ples in gledališče so učenci dokazali, da umetnost odpira nova obzorja in povezuje ljudi.
Prireditev smo zaključili z “novopečenim” šolskim bandom, na katerega smo zelo ponosni in spodbudno mislijo: “Svet se razkrije tistim, ki si drznejo odpreti okna na stežaj – brez strahu pred vetrom, ki nosi spremembe.”
Tonja Umnik Šavs
Hvala vsem sodelujočim.