Skoči na glavno vsebino

NADALJEVANJE BISTR’ŠKE KUHNE V ZAVETJU DOMA

Vsi, ki ste na Bistr’ški kuhni metali na koš in brali pesmi o palačinkah, ste za nagrado dobili bonbonček in recept. Zdaj je na vrsti še vaša zadnja naloga: Preberite recept, ki ste ga prejeli na stojnici, in se po njem lotite kuhanja. Kar bo nastalo za pod zob, slikajte in objavite na https://padlet.com/mateja_osb/beri_kuhaj_objavi.

Če ne prej, nalogo lahko opravite med prvomajskimi počitnicami in presenetite svoje najbližje. 😉 Se že veselimo vaših fotografij.

Uspehi našega dramskega krožka

Naša šola se je z dramskim krožkom predstavila na regijskem srečanju otroških gledaliških skupin Gorenjske. Predstavo je tja uvrstila strokovna ocenjevalka, ki si je ogledala predstave otroških skupin osnovnih šol, kulturnih društev in gledaliških podmladkov po celi Gorenjski. Glede na število in kvaliteto predstav, smo res ponosni, da smo v družbi najboljših z Gorenjske. Predstavo si je sedaj po grobi oceni na vseh ponovitvah ogledalo okoli 1000 gledalcev.

Začelo se je oktobra 2023, ko se je devet učencev prvič sestalo na vajah dramskega krožka, zato je ime naše skupine Devet prijateljev. Ime je ostalo kljub temu, da se je pridružil še en član, še en prijatelj. Spoznali smo se preko vaj improvizacije in se potem lažje odločili za razdelitev vlog, ko smo se seznanili z dramskim besedilom Pavliha noče v šolo (Tomaž Lapajne Dekleva). Nejc je Pavliha, Mila je Kljukec, Vid je direktor gledališča, Ema je policaj, Urh je doktor, Nika je poštar, Gal je krojač, Selena in Olivia sta coprnici in Lara igra otroka. Premierno so se predstavili na šolski prireditvi pred novoletnimi počitnicami, predstavo so zaigrali dvakrat in navdušili učence, učitelje in goste. V začetku februarja 2024 smo napolnili prostore Knjižnice dr. Toneta Pretnarja v Tržiču. Konec februarja smo se predstavili na srečanju otroških gledaliških skupin Tržiča v Kulturnem centru. 22. marca smo spet nastopili na »domačem odru« v šoli, kjer smo predstavo podarili krajanom ob materinskem dnevu. 8. aprila smo gostovali v Ljubljani, kjer smo nastopili na Festivalu gledaliških sanj v Pionirskem domu. 17. aprila pa smo spet šli z avtobusom, tokrat v Kamnik, ki je gostil Kekčevo srečanje – regijsko srečanje otroških gledaliških skupin. Na srečanji, ki jih organizira Javni sklad Republike Slovenije je vedno strokovni spremljevalec ali spremljevalka, ki mentorjem poda konkretno povratno informacijo, ki je potrditev o našem dobrem delu in nam ponuja možnosti za napredek, rast. Podobne povratne informacije smo bili deležni tudi v Pionirskem domu. Najbolj dragocene pa so izkušnje, ki jih naši mladi, nadobudni igralci pridobivajo na odru (spoznavajo »prave gledališke odre«) in kot gledalci, saj imajo priložnost, da si ogledajo predstave drugih skupin in da se spoznajo z drugimi umetniki.

Mentorici Marija Likozar in Marja Bohinjec sva nadvse ponosni na to skupino, ki je zelo napredovala od prve vaje, od predstave do predstave, vsak posameznik je sprejel nasvete in vodila ter sam pri sebi razmislil in v svojo vlogo vložil še več. Prijateljstvo, ki se je stkalo med njimi, rodi posebno energijo, ki se kaže tudi na odru. Ponosni sva tudi, da se tudi kot gledalci zelo kulturno vedejo, da se veselijo ogledov drugih predstav, ki jih odkrito pohvalijo z aplavzom in tudi izrečejo pohvalo nastopajočim.

Vsi skupaj smo veseli in hvaležni za besede spodbude, ki jih dobivamo od vas. Mislimo pa, da Pavliha še ni rekel zadnje… mogoče se spet kmalu pokažemo na kakšnem odru. Vam sporočimo.

Projekt Brezmejno prijateljstvo – Grenzenlose Freundschaft

Obisk Srednje šole Borovlje

V četrtek, 11. 4. 2024, smo se učenci 8. in 9. razreda odpravili v Srednjo šolo Borovlje. Poleg nas so Borovlje obiskali še gimnazijci iz Celovca. Učenci iz Borovelj so nas vljudno pospremili do svoje telovadnice, kjer so nam zapeli pesem Love shine a Light in predstavili delavnice dneva. Razdelili smo se v tri mešane skupine (rumena, zelena in modra). Vsi smo se udeležili delavnic kuhanja, športa in ustvarjanja logotipa na temo Brezmejno prijateljstvo. Rumena skupina se je najprej udeležila kuharske delavnice, kjer smo učenci vseh treh šol skupaj pripravili cesarski praženec (“šmorn”). Zelena skupina je začela s športno delavnico, pri kateri je bil postavljen izviren poligon. Modra skupina pa se je najprej udeležila ustvarjanja logotipa za Brezmejno prijateljstvo. Po končanih delavnicah smo se vse tri skupine ponovno zbrale v telovadnici, kjer smo z aplavzom izglasovali najlepši logo. Tam se je naš dan zaključil. Izkušnja v Srednji šoli Borovlje je bila nepozabna. Domov smo se odpravili polni veselja, sreče in novih prijateljev, s katerimi bomo ostali v stiku do naslednjega obiska.

Učenke in učenci 8. razreda: Ula Hudobivnik, Lea Rozman, Taja Obrstar, Emma Csontos, Lenart Šlibar, Luka Martić

Foto: Mateja Žnidaršič

Državno tekmovanje iz znanja angleščine

Na državnem tekmovanju v znanju angleščine, ki je za 6. razred potekalo 19.3.2024 na OŠ Miška Kranjca v Ljubljani, za 8. in 9. razrede pa 3.4.2024 na OŠ Šenčur, so naši učenci osvojili kar pet srebrnih priznanj: Noela Žos Gosar, 6.b, Lira Lučovnik, 8.b, Jaka Zrim, 8.a, Elena Šmigić, 8.a in Jošt Jenko, 9.a.

Vsem dobitnikom srebrnega priznanja iskreno čestitava in vas hkrati spodbujava, da nadgrajujete svoje jezikovno znanje in s tem širite svoja obzorja, ter se pripravite na nove izzive v prihodnosti.

Mentorici Melita Učakar in Tjaša Švab

23. april, SVETOVNI DAN KNJIGE

»Vrtnica je za ljubezen, knjiga pa za vedno!«

Izrek izhaja iz starega katalonskega običaja, saj so si Katalonci že od nekdaj na dan svetega Jurija (23. aprila) podarjali vrtnico in knjigo.

Knjiga je za vedno. Zgodbe, ki jih beremo, polnijo našega duha. Z branjem se ne sprehajamo le po listih in besedah, temveč po številnih svetovih – resničnih in izmišljenih, živimo različna življenja, doživimo neskončno ljubezni … z našimi priljubljenimi junaki se jokamo in smejimo ter spoznavamo, kaj vse nam lahko prinese življenje.

Knjiga razvija našo domišljijo in bogati besedni zaklad. Kdor bere knjige, živi tisoč življenj (George R. R. Martin). Še zelo dobro se spominjam, kako so me pritegnile in »vase pogoltnile« številne otroške in mladinske pripovedi ter kako sem ob kanonskih delih svetovne književnosti spoznavala, kaj vse je z besedami mogoče ustvariti. Komaj sem čakala, da preberem naslednjo stran, naslednje poglavje ali naslednji del, da izvem, kaj se bo zgodilo. Moja domišljija ni poznala meja in moje srce so prežemala različna čustva, ki so mi kasneje pomagala razumeti svet okoli mene.

23. aprila obeležujemo svetovni dan knjige in avtorskih pravic, zato se vsaj danes spomnimo na naše najljubše knjige iz preteklosti, preberimo kakšen odlomek ali pa se sprehodimo po knjižnici in si naključno izberimo knjigo, ki bo ponovno napolnila »knjižnega molja« v naših telesih. Ravnajmo se po Pliniju, ki je mnogo tisočletij nazaj dejal: »Nobena knjiga ni tako slaba, da ne bi bila za kaj koristna.«

Nika Šušteršič

150 let od rojstva generala Rudolfa Maistra

V OŠ Bistrica so ob pripravljeni razstavi ob 150 letnici rojstva Rudolfa Maistra, učenci 9. razredov sodelovali tudi v pogovoru in predavanju. Šolo je obiskal g. Roman Nahtigal predsednik društva Rudolfa Maistra Kranj in upokojeni brigadir g. Janez Kavar, ki je vodil predavanje. Učence je v dobri šolski uri navdušil z obilico informacij iz zgodovine povezane predvsem z domačim krajem in pomenom mož, (Lojze Ude, Ahačič in drugih…) ki so doprinesli k temu, da so tudi današnje meje Slovenije lahko takšne kot jih poznamo in da se tudi mlajše generacije zavedajo izročila, poguma in pomena takratnih pomembnih mož in junakov iz začetka 20.

Zahvaljujemo se za zanimivo predavanje in kličemo k nadaljevanju sodelovanja.

Dostopnost